WW1 Servicemen

Listed below are the names & details of Australian WW1 servicemen who are mentioned in the letters and diary of Spencer Kentish. Please note that the accuracy of some of these is uncertain.

First name Last name Australian War Memorial record Occupation & place of origin Unit
Corporal Adams Woodville SA
Reg Addison www.awm.gov.au/collection/R1846374 Electrical engineer, Goodwood SA 3 Australian General Hospital
General Allenby en.wikipedia.org/wiki/Edmund_Allenby,_1st_Viscount_Allenby
Arnie Armstrong see
27 April 1919
Bert Arthur www.awm.gov.au/collection/R2026855 Labourer, Orroroo SA 3LHR
James Hamilton (Jim) Ayliffe www.awm.gov.au/collection/R1732696 from Broken Hill (mentioned in Diary), died of wounds after
Beersheba 7 November 1917
3LHR
Herbert Bail www.awm.gov.au/collection/R1960802 Motorman, Maylands SA 3LHR
Harry Baker www.awm.gov.au/collection/R2037061 ?? cook, from Echunga; see
14 June 1917
; embarkation record says Colt breaker, Echunga;
‘Came over with 24ths and out here at the same time as I did’
9LHR
Dr Baker 10 July 1918
Capt Bateman ? Presb. Chaplain who has recently come out from France
John Haddon Bates www.awm.gov.au/collection/R2160966 Chaplain, returned to Australia 4 September 1918, Presbyterian
Clergyman from Newcastle NSW
Kenneth James Beckwith www.awm.gov.au/collection/R1741681 Bank manager, Perth WA, originally from SA 11 Infantry Battalion
George John Bell www.awm.gov.au/collection/P10679667 Commanding Officer of 3rd Light Horse Regiment 13 June 1917 to
16 May 1919
3LHR
John Harry Lambert (Jack) Bell www.awm.gov.au/collection/R1962797 Farmer, Tintinara SA; brother of Nevill Bell, wounded
Tom Nevill Bell www.awm.gov.au/collection/R2026608 Farmer, Tintinara SA; brother of Jack Bell 3LHR
George Robert (Bob) Bell www.awm.gov.au/collection/R2026125 Farmer, Hamley Bridge SA 3LHR
John Theodore Bigg www.awm.gov.au/collection/R2024482 Carpenter, McLaren Vale SA; Captain 3LHR
Eric Lionel Billinghurst www.awm.gov.au/collection/R2027582 Labourer, Beetaloo Valley, Crystal Brook SA; Nickname
‘Was-eye’
3LHR
Raymond Leslie (Ray) Bills www.awm.gov.au/collection/R2034775 Stockman, Laura 9LHR
Arthur Philip (Phil) Bills www.awm.gov.au/collection/R2285340 ??? Commissioned – probably late 1917 – see
16 January 1918
killed in action 11 August 1918
Joseph (Joe) Bilton www.awm.gov.au/collection/R2026983 Butcher, Adelaide SA 3LHR
Frank Mead Blackwell www.awm.gov.au/collection/R1963544 Bank clerk, Adelaide SA 3LHR
Archibald Gollan (Arch) Blue www.awm.gov.au/collection/R2026982 Farmer, Grange SA 3LHR
Captain Briggs see 2 August 1917
Mr Brooker
Herb Brooks
Joseph Johnson (Major) Brooks www.awm.gov.au/collection/R2025062 Chaff merchant, Jamestown SA; B Squadron; DSO 3LHR
William Thomas Bunker www.awm.gov.au/collection/R2070766 Coachman, South Kalgoorlie 11th Australian Infantry Battalion
Francis Levi (Frank) Burgess www.awm.gov.au/collection/R2026126 ? From Laura? Embarkation roll says Gardener, Watervale 3LHR
Burley www.awm.gov.au/collection/R2024678 Bushman, Norwood SA
James William Campbell www.awm.gov.au/collection/R2026975 Plantation manager, O’Halloran Hill SA 3LHR
Collis Nugent Carpenter www.awm.gov.au/collection/R2026251 Station manager, Glenelg SA 3LHR
Clarence Victor (Clarrie) Chambers www.awm.gov.au/collection/R2027727 Motor mechanic, Jamestown SA 3LHR
Sgt Chambers
Percival Andrew Clutterham www.awm.gov.au/collection/R1959781 Farmer, Snowtown ?? lately from hospital 3LHR
Robert Angus Cock www.awm.gov.au/collection/P10714842 Lieutenant 3LHR
Leonard Albert Cordon www.awm.gov.au/collection/R2026751 Farmer, Two Wells 3LHR
James Henry (Jim) Cowan www.awm.gov.au/collection/R2181227 ?? in the 9th with Wilf Rowe 5LH
Eric Robertson Cox www.awm.gov.au/collection/R2024732 Farmer, Clarendon 3LHR
Tom Nesbitt (Blue) Crase www.awm.gov.au/collection/P10842589 3LHR
Davidson Pompapiel, Vic; knew Kentishes from there; see 21
June 1918
Douglas James (Doug) Dick www.awm.gov.au/collection/R2026460 Lance Corporal; farmer, Balaklava SA; brother of Major A Dick 3LHR
Major A Dick www.awm.gov.au/collection/P10164040 Brother of Doug 3LHR
Donald Dow www.awm.gov.au/collection/R2019350 Minister of religion, Mansfield, Vic Chaplain 4th Class
Bede Francis Dowd www.awm.gov.au/collection/R2183150 1st Australian Light Horse Regiment
Albert Sidney (Sid) Dunk www.awm.gov.au/collection/R2026976 Overseer, Morgan SA 3LHR
Roy James (Mic) Dunk www.awm.gov.au/collection/P10855104 3LHR
Spencer Roy Dyer www.awm.gov.au/collection/R2319654 Farmer, Kellerberrin, WA, brother of Norm 10th Australian Light Horse Regiment
Norman Charles (Norm) Dyer www.awm.gov.au/collection/P11025601 Farmer, Kellerberrin, WA, brother of Roy 10th Australian Light Horse Regiment
Huntleigh Albyn East www.awm.gov.au/collection/R1969340 Accountant, Kalgoorlie, WA 44 Infantry Battalion
James (Jim) Eldridge www.awm.gov.au/collection/P10853735 Station hand, Hergott Springs, Marree SA 3LHR
William John (Bill) Forby www.awm.gov.au/collection/R2322569 Driver, Mount Lofty SA; 4th section man, cousins at Mallala –
see
29 May 1918
3LHR
Norman James (Norm) Ford www.awm.gov.au/collection/R1941409 Carpenter, Yorke SA?? Sgt Major from Two Wells 43 Infantry Battalion
Sgt Foster Military Cross
Colonel David Fulton www.awm.gov.au/collection/P10680668 Lieutenant Colonel, Major 3LHR
George Arthur Craig Gardiner www.awm.gov.au/collection/R1730365 Prospect, SA; killed in action, Belgium 30 June 1917 43rd Australian Infantry Battalion
Frederick Thomas Gardiner www.awm.gov.au/collection/R2026133 Engineer, North Adelaide SA 3LHR
Arthur Kyle Gault www.awm.gov.au/collection/R2336718 Captain; from SA Australian Army Medical Corps
William Francis (Billy) Gill www.awm.gov.au/collection/P10133459 Military Medal; Kyre College
Kenneth William (Ken) Gilmour www.awm.gov.au/collection/R2334025 Lieutenant; clerk, Katanning WA 4th Australian Machine Gun Battalion
Elliott Chivell Goodger www.awm.gov.au/collection/R2026536 Farmer, Gawler SA 3LHR
Bert Gordon Two Wells SA, see
2 August 1917
 28ths
Algernon Marquis (Goldie or Gouldie) Goulden www.awm.gov.au/collection/R2343896 Driver, Mile End SA 3LHR
James Norbet Griffin www.awm.gov.au/collection/R1960761 Farmer, Whiteford Hills, Tasmania; awarded Military Cross;
Lieutenant
3LHR
Herbert Campbell (Herb) Groves www.awm.gov.au/collection/R2026986 Farmer, Booleroo Centre SA 3LHR
Jeff H served in France
Cecil Lisle Hall www.awm.gov.au/collection/R1633818 Bank clerk, Walkerville SA; Lance Corporal, killed in action
France, 28 March 1918, age 27
43rd Australian Infantry Battalion
Halliday From WA; killed in France 1918 – see
8 August 1918
Kenneth Tom Hamilton www.awm.gov.au/collection/R2027176 Farmer, St Peters SA. Lieutenant 3LHR
Harry Arnold Hancock www.awm.gov.au/collection/R2346760 3LHR
Justin Thomas Hanley www.awm.gov.au/collection/R2347156 Mechanic, Stockdale SA; Killed in action 27 September 1917 50th Australian Infantry Battalion
Mr Hannan George Ligertwood’s old law student pal – see
13 July 1918
John Newton (Jack, Jaick) Hardwicke www.awm.gov.au/collection/R2026064 Mine manager, Queenstown SA 3LHR
Thomas Jeffrey (Jeff) Hartley www.awm.gov.au/collection/R2199567 Assistant, surveyor, Kilkenny, SA 48th Australian Infantry Battalion
Charles Francis (Charlie) Hayman www.awm.gov.au/collection/R2199752 3LHR
Henry Francis Trafford Heath www.awm.gov.au/collection/R2020065 Minister, Mile End SA Chaplain 4th Class
Henry Reginald Heitman www.awm.gov.au/collection/R1961803 ?? Station hand, Norwood SA 3LHR
 Alfred William Hewitt www.awm.gov.au/collection/R1899229 ?? from Torrens Road
Roy Ruthven Hicks www.awm.gov.au/collection/R2037157 Farmer, Lameroo SA 9LHR
Charles John Katon (Charlie) Hiern www.awm.gov.au/collection/R2026063 Overseer, Yardea SA 3LHR
George Hodby www.awm.gov.au/collection/R2037109 Farmer, West Croydon SA 9LHR
Thomas Roydon (Tom) Hogarth www.awm.gov.au/collection/R2026387 Station manager, Medindie SA; killed in action 1 November
1917, Palestine
3LHR
Sydney Ernest Holder www.awm.gov.au/collection/R1887678 Medical practitioner, College Park SA Medical Officers
Frederick William (Fred) Hollis www.awm.gov.au/collection/R1895932 Physical instructor, Westbourne Park (Cottonville) SA 10 Infantry Battalion
Arthur Murray Hopcraft www.awm.gov.au/collection/R2449325 3LHR
Norman Charles (Norm) Hughes www.awm.gov.au/collection/R2026156 Clerk, Kapunda SA 3LHR
Hunt LH – late entry
Ernest Alfred (Ern) Jarvis  www.awm.gov.au/collection/R1960990 ?? Horticulturalist, Berri SA 9th LHR
Clifford Vincent (Cliff) Jenkin www.awm.gov.au/collection/P10747395 3LHR
William Edward Jervois www.awm.gov.au/collection/R1961047 Grazier, Woodville SA 3LHR
Clarence Cleveland Johnson www.awm.gov.au/collection/R1963294 Corporal 3LHR
Frank Stanford Jones www.awm.gov.au/collection/R2026065 Farmer, Pinery, Owen SA 3LHR
William Charles Kelly www.awm.gov.au/collection/R1641127 Lieutenant, Killed in action, Palestine 14 July 1918; from One
Tree Hill SA
3LHR
David Ernest Kentish www.awm.gov.au/collection/R1641146 Killed in action, France 12 July 1918; from Pompapiel, Vic 6th Australian Infantry Battalion
Hugh Spencer Kentish www.awm.gov.au/collection/R2026066 Clerk, Beverley SA 3LHR
Reginald Stow Kentish www.awm.gov.au/collection/R1641147 Killed in action, France 8 August 1918; from Malvern SA 48th Australian Infantry Battalion
Capt Thomas G Kenyon www.awm.gov.au/collection/R2024511 Soldier, Kooringa, Burra SA 3LHR
Roy Keith Kidman www.awm.gov.au/collection/P10142019 Farmer, Naracoorte; awarded Military Cross; Lieutenant 3LHR
David Hatton Killicoat www.awm.gov.au/collection/R1963805 Grazier, St Peters SA 3LHR
George Albert Kinnear www.awm.gov.au/collection/R1962543 Clerk, Hyde Park SA 3LHR
Frank Kirk see
22 July 1917
Light horse, 10th Regiment?
Koenicke From SA 9LHR
Henry Allan Laffer www.awm.gov.au/collection/R2221396 3LHR
Lt Jack (?) Laurie from SA – killed 1918
Allan Harcourt Lawrie www.awm.gov.au/collection/R1640775 Killed in action, Belgium 20 December 1917; from Laura SA 10th Australian Infantry Battalion
Henry Francis (Harry) Lewis www.awm.gov.au/collection/R2026927 Farmer, Balakava SA 3LHR
George Coutts Ligertwood www.awm.gov.au/collection/R1862268 Solicitor, Mitcham SA 1 to 6 (SA) Reinforcements (May-October 1918)
David Thomas (Dave) Lines www.awm.gov.au/collection/R2037162 Farmer, Laura SA 9LHR
Hubert Keith Lock www.awm.gov.au/collection/R2223731 43rd Australian Infantry Battalion
William (Billy) Lonsdale-Hughes www.awm.gov.au/collection/R1961804 Carrier, Adelaide SA 3LHR
Robert Prime (Bob) Lucas www.awm.gov.au/collection/R2026933 Kiosk proprietor, Semaphore SA 3LHR
Thomas Stuart (Stew) Malcolm www.awm.gov.au/collection/R2360216 3LHR
William (Tom) Mann www.awm.gov.au/collection/R1649940 Killed in action, France 7 May 1917; from Port Adelaide SA 10th Australian Infantry Battalion
Thomas George (Tom) Marshall www.awm.gov.au/collection/R2361932 Farmer, Bordertown 3LHR
Norman Harold McBride www.awm.gov.au/collection/R1637685 Killed in action, Palestine 22 December 1917; from Burra SA 3LHR
Gordon William McCord www.awm.gov.au/collection/R2026320 Warehouseman, Grange SA 3LHR
Donald Spence (Don) McCord www.awm.gov.au/collection/R2458667 Farmer, Reeves Plain via Mallala Plains SA 9LHR
Melville Hulme (Mel) McCord www.awm.gov.au/collection/R2458670 Two Wells SA 9LHR
Herbert Ernest MacDonald www.awm.gov.au/collection/R2356352 Officer ?? 3LHR
Robert Harold (Bob) Mills www.awm.gov.au/collection/R2368184 Imperial Camel Corps
Percival Clarence Mitchell www.awm.gov.au/collection/R2059418 Wood machinist, Exeter 5 Pnr Bn [Pioneer Battalion]
Clarence Ross Mitchell www.awm.gov.au/collection/R2370605 27th Australian Infantry Battalion
Herbert Arthur Moody www.awm.gov.au/collection/R2026067 Farmer, Murat Bay SA 3LHR
Morton Tasmania; Sgt Major C Squadron
James (Jim) Mullins www.awm.gov.au/collection/R2027236 Labourer, Renmark SA 3LHR
JE Murray see 6 October 1917 Corporal
Charles Reynolds (Charlie, Chuck) Murrell www.awm.gov.au/collection/R1963252 Butcher, Two Wells SA 9LHR
Robert Tinsey (Bob) Murrell www.awm.gov.au/collection/R1963254 Publican, Two Wells SA 9LHR
Lancelot George (Lance) Neville www.awm.gov.au/collection/R1960543 Farmer, Pinnaroo SA 3LHR
Frank John Newman www.awm.gov.au/collection/R1960542 Farmer, Normanville SA 3LHR
Mr Norwood Chaplain? See
16 June 1918
Frederick John (Fred) Nunn www.awm.gov.au/collection/R2026934 Horse driver, Plympton SA 3LHR
Frederick George O’Halloran www.awm.gov.au/collection/P10771670 Gin Gin WA Chaplain 4th Class
O’Gorman From WA; killed in France 1918 – see
8 August 1918
Ernest Arthur Jeffrey (Ern) Pederick www.awm.gov.au/collection/R2024882 Farmer, Two Wells SA 3LHR
Gerhart William (Bill) Petersen www.awm.gov.au/collection/R2026979 Farm labourer, New Glenelg SA 3LHR
Jerry Phillips see
25 January 1919
Frank Porter www.awm.gov.au/collection/P10933677 Labourer, Dublin SA 9LHR
George Livesley Potter www.awm.gov.au/collection/R1960545 Warehouse assistant, St Peters SA 3LHR
Britton Allan (Brit) Powell www.awm.gov.au/collection/R1960544 Labourer, McLaren Flat SA 3LHR
Philip Edward (Phil) Prime www.awm.gov.au/collection/R1652792 Died age 28 on 28 October 1918 of pneumonia from Renmark SA
Stanley Palmer Lloyd Prince www.awm.gov.au/collection/P10929187 Lieutenant; Clerk, Mitcham SA 3LHR
Clem Johnson Richardson www.awm.gov.au/collection/R1891925 Plumber, Croydon Park 14 Australian General Hospital and Reinforcements
Donald Shapland Racey (Don) Rickaby www.awm.gov.au/collection/R1961786 Steward, Kilkenny, SA; mentioned in diary 29 Nov 1917 3LHR
Richard Plunkett (Dick) Ridge www.awm.gov.au/collection/R1995525 Telephone mechanic, Osborne WA Australian Field Artillery
Charles Edward Riley www.awm.gov.au/collection/R1959780 Clerk, Unley Park SA 3LHR
John Temple Riley www.awm.gov.au/collection/R2024675 Mining contractor, Hobart; see
2 August 1917
, Lieut in charge of a 3LHR troop
William James (Will) Ritchie www.awm.gov.au/collection/R1877670 Farmer, Woodville 32 Infantry Battalion
Cyril (Robbie) Robertson www.awm.gov.au/collection/R2037165 Overseer, Berawinna Downs, Wardaring NSW 9LHR
Frank Bertram Roennfeldt www.awm.gov.au/collection/R2027248 Wheat agent, Laura SA 3LHR
Alan Chamberlain Rodgers www.awm.gov.au/collection/R1664965 Kyre College; Lance Corporal; died at Beersheba
see
12 December 1917
Tom Rosser see
5 December 1918
Hurtle Peters Rowe www.awm.gov.au/collection/R2237164 Two Wells SA 9LHR
Wilfred Diment Rowe www.awm.gov.au/collection/R2237313 Farmer, Two Wells SA 9LHR
Victor Francis (Vic) Rule www.awm.gov.au/collection/P11026782 Killed in action 13 October 1918, Palestine; 3LHR
John Daniel (Chunderloo) Ryan www.awm.gov.au/collection/P10212934 Staff Sergeant Major 3LHR
Roll Ryan friend of Hurt Rowe; see
8 May 1918
Morton Reginald Sandland www.awm.gov.au/collection/R2408912 Sheep farmer, Kooringa, Burra SA; Killed in action 31 October
1917, Palestine
3LHR
Rex Sargeant see
7 April 1917
Frederick Harry Schwartz www.awm.gov.au/collection/R1963771 Saddler, Mannum SA 9LHR
Leslie Diment (Les) Secomb www.awm.gov.au/collection/R2012155 Farmer, Prospect SA 27th Infantry Battalion
Walter George (Wally) Semmens www.awm.gov.au/collection/R2412918 Beetaloo, SA
George Smith Laura SA; see
15 May 1918
Percival Thorne (Perce) Smith www.awm.gov.au/collection/R2027255 Farmer, Laura SA 3LHR
Alexander Stewart (Stew) Sommerville www.awm.gov.au/collection/R1960548 Farmer, Mount Bryan SA 3LHR
Sydney Clezy Stockham www.awm.gov.au/collection/R1947107 Clerk, Fullarton SA 27th Infantry Battalion
Rupert Esdale Summers www.awm.gov.au/collection/R2241852 Kalgoorlie WA; 48th Australian Infantry Battalion
Robert Cox Sunman www.awm.gov.au/collection/R1960446 Butcher, Laura SA 9LHR
Vernon Thomas Swanbury www.awm.gov.au/collection/R1993427 Postal Assistant, Hindmarsh SA 1 Signal Squadron Engineers
Jack Gleeson Taylor www.awm.gov.au/collection/R1960549 Well borer, Strathalbyn SA 3LHR
Bob Taylor embarked 1917? see
22 July 1917
Charles Edward (Charlie) Teague www.awm.gov.au/collection/R2250970 Carpenter, Kilkenny SA 50th Australian Infantry Battalion
Jack Thompson see
15 April 1918
Hugo Vivian Hope Throssell www.awm.gov.au/collection/R1985996 Farmer, Northam WA 10LHR
Francis James Treloar www.awm.gov.au/collection/R1538468 Sheep farmer, Mongalata via Kooringa SA; Military Cross 3LHR
Eric Roach Tuck www.awm.gov.au/collection/R2427238 Clerk, Terowie SA 3rd Field Ambulance
Bruce Leonard Underwood www.awm.gov.au/collection/R2026362 Farmer, Balaklava SA 3LHR
Paul Heinrich Wagner www.awm.gov.au/collection/R2026075 Farmer, Yeelanna SA 3LHR
Arthur Barton (Bart) Walter www.awm.gov.au/collection/R2252221 ?? see
21 June 1918
55th Australian Infantry Battalion
Dick Watson in Lance Neville’s section, A Squadron; see
1 Oct 1917
Charles? Weston www.awm.gov.au/collection/R2259060 4th Brigade; ?? see
8 May 1918
Leslie Good (Les) Williams www.awm.gov.au/collection/R2026068 Architect, Unley Park SA 3LHR
Charlie Williams Two Wells SA; same person as Curly?
see 2 August 1917
28ths
Curly Williams Two Wells; see
16 June 1918
AD Wilson CBA; see
15 October 1917
Albion Staple Colin Wilson www.awm.gov.au/collection/R1680371 Bank clerk, West Perth WA, died 14 December 1918, Perth age 18 3rd General Service Reinforcements
Willie Wilson AIF Postal; see
22 July 1917
Advertisements